Istnieje jeden, uniwersalny sposób na wysoką sprzedaż – dobra historia. Ludzie żywo reagują na wszelkiego rodzaju opowieści i schematy, bo dobrze im się one kojarzą i wywołują dużo emocji. Bajki w dzieciństwie, trzymający w napięciu film, wciągająca książka – wszystkie te formaty są dla nas atrakcyjne z jednego powodu – ciekawego bohatera.
Schematy bohaterów o których mowa, to archetypy. Amerykanki Margaret Mark i Carol S. Pearson wyróżniły aż 12 typów „osobowości” firmy. Warto je poznać, żeby dobrze dopasować je do swoich założeń i stworzyć swoją własną historię – kreację swojej marki.
Władca (Ruler) jest pewny siebie, silny, konsekwentny w działaniu. To lider, marka z charyzmą. Cechuje ją jakość, klasa, ciągłe dążenie do najwyższych standardów, często wysoka cena. Przykłady? Rolex lub Mercedes.
Tym, który staje w naszej obronie, chroni nas przed złem oraz niedogodnościami jest Bohater (Warrior). To autorytet. Jest silny i odważny. Z jednej strony może nas chronić, ale z drugiej – motywować do działania. Przykładem mogą być sportowe marki, np. Nike, które pomaga swoim klientom przekraczać granice i wznosić się na wyżyny swoich możliwości.
Kto jest dla nas dobry, pomaga nam i sprawia, że czujemy się bezpiecznie? To Opiekun (Caregiver), dzięki któremu realizowane są nasze podstawowe potrzeby. Pomaga nam dbać o bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny (np. Volvo) oraz wspiera nas w codziennych czynnościach. Dobrym przykładem jest najnowsza polska reklama leku Nurofen (swoją drogą dobra, bo odchodzi od schematu polskiej reklamy leku).
Mędrcem (Guru) jest ta marka, która odkrywa prawdę za pomocą nauki i faktów. Korzysta z sprawdzalnych danych i wiarygodnych statystyk, zestawień czy analiz. Tworzy świat i to, jak go postrzegamy. Przykładem mogą być duże media (jak CNN) czy renomowane uczelnie (Harvard).
Marka z archetypem Magika (Catalyst) przenosi nas w inny świat, dostarcza niezapomnianych przeżyć i emocji – tak jak np. Walt Disney. Ale magik może też robić rzeczy, które dla innych stanowią, potocznie mówiąc, „czarną magię”. To często marki z wąskich branży, które działają i są skuteczne. Dlaczego? Bo mają tajemną wiedzę, którą znają tylko oni. Po prostu są potrzebni, by działa się magia 🙂
Stwórca (Creator) kreuje piękno, wyjątkową rzeczywistość. Wprowadza innowacje, dzieli się ze światem, jest partnerem w tworzeniu rzeczy pięknych i wartościowych. Przykładem może być tutaj Adobe, przychodzący z pomocą całej branży kreatywnej.
Ta marka, która nie boi się wyzwań, jest skora do działania, a nawet ryzyka, jest Odkrywcą (Explorer). Poznaje świat, uczy się go rozumieć poprzez zmianę i ruch, chce sam dowiedzieć się co ma w życiu największą wartość. Globalną marką o takim archetypie jest na pewno North Face.
Towarzysz (Everyman) buduje tożsamość poprzez swoją normalność, przeciętność, dostępność dla dużej liczby konsumentów. Te przyjazne i sympatyczne marki są z nami na co dzień i towarzyszą nam w prostych domowych czynnościach. Przykładem niech będą uwielbiane w Polsce IKEA czy Biedronka.
Podstawowym zadaniem Kochanka (Lover) jest dawanie przyjemności. Te marki często oddziałują na nasze zmysły, kuszą nas i relaksują. Przykładem niech będą czekoladki Ferrero Rocher, lody Magnum albo bielizna Victoria’s Secret, Kawa Lani Coffee.
Większość działań Błazna (Jester) ma nas oczywiście rozbawić, rozśmieszyć. Ten archetyp często przypisywany jest markom kierowanym do młodszej grupy odbiorców. Będzie to np. Crunchips, Skittles czy Fanta, patrząc na branżę spożywczą.
Bycie łagodną, spokojną i dobrą marką, to cechy Niewinnej (Innocent). Jest nią np. Dove, którą cechuje dobroć, serdeczność, uczuciowość.
Buntownik (Rebel) nie przejmuje się opinią innych. Jest silny, wyrazisty, często kontrowersyjny. Na tych archetypach bazują takie marki jak Harley Davidson, którego działania kierowane są dla prawdziwych „twardzieli”, czy MTV, które nie boi się kontrowersyjnych formatów.
PAMIĘTAJCIE! Żeby wyróżnić się na rynku, marka musi być JAKAŚ – spójna, wyrazista i przede wszystkim świadoma. Dlatego warto zastanowić się chwilę, przydzielić swojej marce jeden z archetypów i konsekwentnie realizować jego założenia. Opowiadajcie historie swoich marek świadomie!
Powodzenia!