Jak to możliwe, że czytasz to zdanie? W jaki sposób ten tekst wyświetla się, gdy wpiszesz na pasku adresu „zabart.com”? To nie czarna magia! Zrozumienie umieszczania strony www w Internecie jest prostsze od zasady działania pilota od telewizora. Jeśli przeczytasz ten wpis, z łatwością odpowiesz na powyższe pytania.
Niech naszym pierwszym krokiem do zrozumienia tematu będzie to, co właśnie widzisz, czyli strona internetowa. Czym ona właściwie jest? Nie jest to obraz nadawany z jakiejś stacji. Witryna www jest po prostu plikiem o odpowiednim rozszerzeniu.
Na pewno natknąłeś się na rozszerzenia przy nazwach innego typu danych np. „.jpg” przy obrazkach, czy „.mp3” przy utworach muzycznych. Końcówkami plików informującymi, że są one stronami internetowymi są np. „.html” czy „.php”. Wszystkie strony internetowe, niezależnie od ich typu rozszerzenia, zawierają w swojej strukturze tzw. „znaczniki html”.
HTML
Znaczniki te tworzą hipertekst, czyli taki tekst, który oprócz zwyczajnych słów, zawiera również wyrazy oplecione nawiasami trójkątnymi, nadającymi zawartemu w nich tekstowi specjalnego przeznaczenia.
Gdy autor strony chce umieścić na niej odnośnik do innej witryny, musi otoczyć link znacznikiem „<a>”, w taki oto sposób: „<a href=”http://www.przykladowastrona.pl”>kliknij tutaj</a>”. Osobie przeglądającej stronę nie wyświetlają się znaczniki, lecz wyłącznie treść zawarta między nimi, czyli w powyższym przykładzie wyłącznie „kliknij tutaj”. Przeglądarka internetowa rozpoznaje symbol „<a>” i wie, że po kliknięciu na zawarty z nim tekst, musi odesłać użytkownika na adres wpisany przez programistę wewnątrz znacznika, po słowie „href”.
Witryny www składają się z szeregu tego typu znaczników, umożliwiających umieszczanie na stronie obrazów, filmów, czy nagłówków powiększających tekst.
Hosting
Załóżmy więc, że na swoim komputerze masz plik HTML, czyli stronę internetową. Co musisz zrobić, by udostępnić ją internautom? Nikt przecież jej nie zobaczy, jeżeli znajduje się ona na Twoim dysku. By wykonać to zadanie, będzie Ci potrzebny hosting.
Jest to nazwa usługi polegającej na umieszczeniu witryny www w Internecie. Hosting polega na udostępnieniu miejsca na serwerze dla strony internetowej. Innymi słowy – właściciel firmy oferującej hosting posiada serwery, na których umieszcza witryny swoich klientów.
Serwer
Czym jednak jest serwer? To po prostu komputer. Różni się on w pewnych aspektach od maszyn używanych w domach, czy biurach – chodzi tu o kwestie dostosowania go do całodobowej pracy – w końcu strony internetowe są dostępne do przeglądania niezależnie od godziny, czy dnia tygodnia. Dlatego serwery wyposażone są w mocne zasilacze i zaawansowane układy chłodzenia, by mogły funkcjonować nieprzerwanie przez wiele tygodni.
Domena
Co należy zrobić, gdy po wykupieniu pakietu hostingowego witryna zostanie ulokowana na serwerze? W jaki sposób użytkownicy będą mogli ją odwiedzić? W końcu znajduje się teraz na czyimś komputerze. Do tego celu konieczne jest wykupienie domeny, czyli adresu strony internetowej.
Dzięki temu możliwe jest odwiedzenie witryny przy pomocy wpisania na pasku adresu przeglądarki np. „www.przykladowastrona.pl”. To właśnie jest domena – nazwa strony zakończona charakterystycznym rozszerzeniem „.pl”, „.com” lub innym, mniej popularnym. Nie musi być ona wykupiona u dostawcy hostingu. Poprzez konfigurację w panelu zarządzania domeną, możliwe jest połączenie obu usług.
Zrób to sam!
Teraz, gdy zrozumiałeś cały proces umieszczania witryny w Internecie, możesz zabrać się za to samodzielnie – o ile dysponujesz wszystkimi niezbędnymi plikami.
Na każdym hostingu proces ten wygląda nieco inaczej, dlatego nie będę zamieszczał poradnika pokazującego co i gdzie klikać. Na poszczególnych hostingach wszystkie niezbędne kroki do wykonania są z reguły opisane tak, by były zrozumiałe dla laików. Rozbudowane dokumentacje i samouczki również mogą okazać się pomocne.
Nasuwa Ci się pewnie pytanie – „Jaki hosting mam wybrać?”. To już temat na kolejny blogowy wpis.
Być może przez myśl przeszło Ci również, że skoro umieszczenie strony na serwerze jest stosunkowo proste, to być może jej zaprojektowanie i zaprogramowanie również nie jest dużym wyzwaniem?
Niestety, tworzenie profesjonalnych stron to już znacznie grubsza sprawa, która wymaga wielu miesięcy praktyki. Niekiedy nawet wieloletnie doświadczenie nie jest wystarczające, by rozwiązać niektóre pojawiające się po drodze problemy.
Wtedy zespoły programistów organizują burze mózgów, eksperymentują i przeszukują najgłębsze odmęty Internetu, by znaleźć rozwiązanie usterki. To już jednak materiał nie na kolejny wpis, lecz na książkę.
Dlatego warto jest skorzystać z usług profesjonalistów, by oszczędzić sobie rwania włosów z głowy w tej materii.