Social Media i nasza obecność w sieci są już dla nas czymś oczywistym. Szczególnie dla pokolenia Z, które nie zna świata bez dostępu do Internetu i portali społecznościowych. Zastanawiacie się czasem, jak to wszystko się zaczęło? Kto tak naprawdę wymyślił Facebooka, jaki film był pierwszym wgranym materiałem na YouTube, do czego na początku służył Instagram? Czytajcie! 🙂
Przygotowaliśmy dla Was serię wpisów, z których dowiecie się więcej na temat każdej popularnej platformy. Na pierwszy ogień idzie nic innego, jak Facebook!
Historię Facebooka mogliście już poznać w filmie Davida Finchera – The Social Network. Jeśli nie mieliście okazji oglądać filmu – oczywiście polecamy 😉
Mark Zuckerberg (ur. 1984) od dziecka był bardzo zdolnym programistą, bo już jako jedenastolatek stworzył program, który umożliwiał jego ojcu komunikację między komputerami w pracy i w domu. Kolejnym dużym projektem był Synapse Media Player, który dostosowywał playlistę do preferencji użytkownika. Dziś mamy Spotify, które nie robi już na nas wrażenia, ale wtedy? To było coś! 😉
Sprytny i cwany, ale geniusz
Studiując na Harvardzie, zyskał miano geniusza. Zasłynął tam ze stworzenia aplikacji Facemash, która porównywała ze sobą zdjęcia dwóch losowych dziewczyn z Uniwersytetu, a zadaniem użytkownika było wybranie tej, która bardziej mu się podobała. Aplikacja okazała się świetną „zabawą” dla całej rzeszy studentów i została zablokowana przez administrację Harvardu po kilku godzinach.
Inspiracja czy kradzież?
Dotychczasowe projekty działały tak dobrze, że Zuckerberg został zaproszony do zespołu pracującego nad platformą, która połączyłaby wszystkich studentów Harvardu – harvardconnection.com. Jej pomysłodawcami byli bracia Winklevoss. Mówi się, że młody geniusz sabotował pracę nad projektem, bo w tym czasie razem z kolegami: Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem i Eduardem Saverinem tworzyli swój własny serwis – zresztą bardzo podobny do tego, który wymyślili bracia – stąd posądzenie Zuckerberga o kradzież i plagiat.
Mimo wszystko, 4 lutego 2004 powstał thefacebook.com, który na początku miał ze sobą łączyć jedynie studentów.
Mówi się, że stworzenie kodu źródłowego strony zajęło Zuckerbergowi… 2 tygodnie. Drugie tyle było potrzebne, aby do serwisu dołączyło 2/3 studentów Harvardu. Później, do portalu dołączali kolejni, również z innych uniwersytetów: Stanforda, Yale, Columbia oraz pozostałe uczelnie Ivy League.
Kiedy The Facebook zaczął łączyć ze sobą nie tylko studentów – zdecydowano się na zmianę nazwy na samo facebook.com.
„Facebook został zbudowany w celu realizacji misji społecznej – sprawienia, by świat stał się bardziej otwarty i powiązany”
Mark Zuckerberg
Błyskawiczny przyrost użytkowników
Facebook był czymś, na co ludzie ewidentnie czekali 😉 Nawiązywanie kontaktów ze znajomymi, oglądanie zdjęć, czytanie ich przemyśleń i dyskusje na każdy temat – substytut prawdziwego życia, jednak w wersji on-line.
Pierwszy milion użytkowników odnotowano już w grudniu 2004 roku. Po pięciu latach z platformy korzystało aż 500 milionów osób! Już wtedy Zuckerberg został okrzyknięty człowiekiem roku, a pod koniec 2019 roku jego majątek szacowano na 72 miliardy dolarów.
Mark Zuckerberg stanowczo odmawiał każdemu, kto próbował kupić serwis. Kwoty na przestrzeni czasów bardzo się zmieniały: MTV proponowało 75 milionów dolarów, Viacom – 1,5 biliona.
Ciekawostki:
Tego pewnie nie wiedzieliście:
- NewsFeed, czyli oś czasu, pojawia się dopiero we wrześniu 2006 roku i został przyjęty raczej negatywnie – jako zbytnia inwigilacja profili i życia,
- Przycisk „Lubię to!” pojawił się dopiero w 2009 roku, czyli po 5 latach od uruchomienia platformy.
- Nowe reakcje zostały wprowadzone w 2016 roku (to już 4 lata (!), ależ ten czas zleciał! :O)
- Gdyby użytkownicy Facebooka mieli stworzyć osobną narodowość, byliby trzecim najliczniejszym krajem – zaraz po Chinach i Indiach.
- Dlaczego Facebook jest niebieski? Bo podobno Mark Zuckerberg jest daltonistą i to jedyny kolor, który widzi poprawnie i rozpoznaje go w różnych odcieniach.
- Statystyki mówią, że 1/3 wniosków rozwodowych w USA zawierało słowo „Facebook”. Najczęściej w kontekście flirtowania i zdrad małżonków za jego pośrednictwem.
- Polska wersja Facebooka działa od 2008 roku i początkowo funkcjonowała dzięki tłumaczeniom wykonanym przez użytkowników.
Źródła pomocne przy napisaniu tekstu:
Łukasiak Katarzyna, Krótka historia Facebooka, czyli 16 lat portalu Marka Zuckerberga
Kowalska Joanna, Historia potęgi, czyli jak Facebook podbił świat,
Kurzak Tomasz, Historia Facebooka, czyli o tym jak Zuckerberg buduje internet w internecie,