W teorii – grafik nie powinien siadać bez niego do pracy. W praktyce – wszyscy projektanci wiedzą, że bywa różnie. Przygotowanie wstępnych informacji jest najważniejszym etapem współpracy. To od dobrze rozpisanego briefu zależy, czy projekt zostanie przygotowany wedle oczekiwań Klienta. Taka współpraca jest klarowna dla obu stron, a co najważniejsze – przynosi świetne efekty!
Co to jest BRIEF?
Brief stanowi bazę do przygotowania projektu. Ma zazwyczaj formę dokumentu tekstowego, który zawiera wszystko to, czego zamawiający mógłby oczekiwać, na czym mu zależy. Określa priorytety i potrzeby. Zadaje konkretne pytania, oczekuje odpowiedzi. Jest jak mapa dla projektanta, dzięki której łatwiej jest dojść do celu.
Często słyszymy od Klientów „Zaskoczcie mnie”, „Liczymy na waszą kreatywność”. Zastanawiamy się wtedy, czy takie same prośby padają na przykład w biurach architektów projektujących instalację elektryczną?
Jeżeli Klient nie wie, czego oczekuje, co chce osiągnąć, wyobraźcie sobie jaki dylemat będzie miał grafik… 😉 A przecież szkoda tracić czas na projektowanie czegoś, co tak naprawdę może być zupełnie nietrafione.
Jak powinien wyglądać dobry brief?
Brief można sporządzić w formie pisemnej bądź ustnej, podczas rozmowy Grafika z Klientem. Mogą to być nawet luźne spostrzeżenia. Nie musimy koniecznie zamykać briefu w ramach, punktach i paragrafach – czasami możemy dać mu trochę swobody 🙂 Bywa, że zbyt formalne briefy są odstraszające. W niektórych wypadkach są z kolei konieczne. Tutaj już zależy to od Klienta, zleconego projektu, oraz wyczucia i doświadczenia Projektanta.
Brief będzie inny dla różnych projektów, jednak podstawa powinna być mniej-więcej ta sama. Ma on nam przede wszystkim pomóc wszystko usystematyzować, uporządkować i dać odpowiedzi na podstawowe pytania. Ważne, żeby był czytelny i jasny dla odbiorcy. Pytania, odpowiedzi czy podpunkty powinny być krótkie i zwięzłe.
Elementy, które znajdziemy praktycznie w każdym briefie:
- dane zleceniodawcy i osoby decyzyjnej, dzięki którym wiemy dla kogo projektujemy, z kim możemy się kontaktować w razie pytań czy ustaleń i… komu wystawić fakturę 🙂
- cele projektu – ważne! – musimy określić po co powstaje ten projekt, jak ma być wykorzystany i do czego. Klient musi zastanowić się nad kreacją i dokonać analizy własnej działalności, dzięki czemu zyskujemy jasne informacje o firmie i zapoznajemy się z marką, określamy powstający produkt i jego cele.
- określenie grupy docelowej, czyli do kogo docieramy? – pamiętajmy, żeby nie pozwolić w tym podpunkcie na zbyt duże rozbieżności, ponieważ nie będziemy w stanie określić do kogo projekt ma ostatecznie trafiać. Jest taka stara marketingowa prawda: jak coś ma trafiać do wszystkich, to zazwyczaj nie trafia do nikogo… 😉
- konkurencja (bezpośrednia i niebezpośrednia) – zawsze warto zapoznać się z tym, w jakim środowisku znajduje się firma dla której przygotowujemy projekt. Jest to bardzo ważne, bo pozwala nam uniknąć podobieństw w kreacjach.
- sugestie projektowe – określenie kolorystyki lub chociaż ustalenie preferencji, obowiązkowe elementy (możliwe, że marka ma coś, co bardzo chce zachować, umieścić i nie zrezygnuje z tego), charakter wizualny, emocje, które ma przekazywać. Tutaj klient może wpisać wszystkie swoje kreatywne uwagi, zostawiając nam oczywiście chociaż odrobinę pola do popisu. W tym podpunkcie znajdziemy zarówno rzeczy ważne i takie, które możemy pominąć, jeżeli w naszej ocenie Klienta poniesie fantazja. Ostatecznie to Grafik jest Projektantem i to on/ona najlepiej wie, co będzie wyglądać ze sobą dobrze, a co niekoniecznie warto ze sobą zestawiać.
- terminy – nie warto zostawiać wykonania projektu na ostatnią chwilę. Klient musi mieć świadomość, że projekt nie powstaje w ciągu kilku godzin. Ustalenia odnośnie terminów są ważne, ponieważ w ten sposób porządkujemy sobie czas, a przez to szanujemy swoją wzajemną pracę oraz usprawniamy komunikację. Nie ustalajmy zbyt krótkich terminów, których możemy nie dotrzymać.
- budżet – czas, wiedza, doświadczenie Projektanta, pomysł, oprogramowanie, czasami dodatkowe materiały, takie jak zdjęcia, grafiki czy fonty – to wszystko kosztuje i Klient musi być tego świadomy.
Jeżeli wolimy rozmawiać – rozmawiajmy. Jeżeli wolimy opis w punktach – zróbmy plik tekstowy do wypełnienia. Możliwości mamy wiele, a najważniejsze jest to, żeby Klient był przygotowany i wiedział, czego oczekuje od Projektanta.