Wbrew pozorom, formularz kontaktowy to bardzo, bardzo ważna sprawa. Pełni fundamentalną rolę na stronie internetowej – w łatwy sposób kieruje do Ciebie zainteresowanego Klienta. Dobry formularz musi być jasny, czytelny i możliwie krótki. Musi zawierać szereg podstawowych elementów, których funkcjonalność musi być po prostu intuicyjna. Jak to osiągnąć? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, jak powinien wyglądać poprawnie stworzony formularz – czytajcie! 🙂
Gdzie powinien znajdować się formularz na stronie www?
Formularz powinien się znajdować w miejscu, które użytkownik łatwo znajdzie – to podstawowa zasada.
Ogólnego, prostego formularza, który zbiera uwagi i zapytania dotyczące różnych tematów, użytkownicy szukają najczęściej w zakładce Kontakt, lub w stopce, na dole strony.
Jeżeli formularz ma dotyczyć konkretnej oferty lub tematu, to powinien znajdować się w jego bliskim sąsiedztwie, bezpośrednio pod sekcją, której dotyczy. Zwiększamy wtedy szansę na to, że Klienci zostawią nam swoją wiadomość, a my będziemy mogli skontaktować się z nimi i na przykład przekonać do zakupu.
Może on być widoczny w całości, ale może się też rozwijać – po kliknięciu w odpowiedni przycisk. Dlaczego? Żeby nie zabierał zbyt dużo powierzchni, ale taki zabieg ma jeszcze jedną ważną funkcję, możemy zbierać dzięki temu dane na temat zachowania użytkwników i konwersjach, np. w Google Ads lub Facebook Ads.
Jak powinien wyglądać dobry formularz?
Jaka jest Wasza reakcja kiedy widzicie dłuuugi formularz, który zdaje się nigdy nie kończyć? No właśnie, zniechęca Was 😉 Dlatego podstawową zasadą jest skrócenie go do absolutnego minimum i stworzenie wrażenia, że jego wypełnienie zajmie chwilę.
Pamiętajmy o designie takiego formularza – pola oraz ich opisy muszą być wyraźne, więc należy pamiętać o dobrym doborze fontu, jego wielkości i kolorze. Ma być czytelnie!
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Szczególnie wtedy, kiedy formularz jest bardziej rozbudowany, opis tego, co użytkownik powinien wpisać w okienko, powinien znajdować się nad aktywnym polem, tak, żeby nawet po wpisaniu kilku znaków i przerwaniu wpisywania, było wiadomo czego dotyczy konkretne pole.
- Ponad polem, można zasugerować jakiego typu odpowiedzi oczekujemy.
- Ponad polem możemy dołączyć ikonkę „i”, po kliknięciu w którą pojawią się dodatkowe informacje z wyjaśnieniami.
- Pole może zostać „wyposażone” w listę wyboru, co dodatkowo ułatwia i usprawnia uzupełnienie formularza.
Co jeszcze powinien zawierać formularz na stronie www?
Poniżej formularza muszą znajdować się informacje o wszelkich zgodach oraz klauzulach, które należy zaakceptować. Pamiętajmy o:
- dodaniu gwiazdek do tych punktów, które są niezbędne do przesłania formularza,
- tym, żeby polityka prywatności otwierała się w nowym oknie (unikniemy wykasowania treści ze wszystkich pól z formularza)
Przy tworzeniu formularzy istnieje również szereg dodatków, których celem jest potwierdzenie naszego człowieczeństwa. Może to być proste działanie matematyczne, zwykłe kliknięcie we wskazane pole, albo np. wybór tych elementów obrazka, które zawierają jakiś element. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wybranie opcji najprostszej.
Przycisk „Wyślij” powinien wyraźnie sugerować opcję wysłania formularza. Najlepiej, gdyby po najechaniu na niego zmienił się kolor.
Co od strony technicznej?
Osoba która uzupełnia formularz, powinna dostać potwierdzenie tego, że faktycznie go wysłała. Takie potwierdzenie przychodzi na adres mailowy podany w zgłoszeniu i zawiera pełną treść, czyli to, co sami wpisaliśmy i uzupełniliśmy.
W zależności od tego jak tworzymy formularz, musimy pamiętać o stworzeniu szablonu odpowiedzi. Powinniśmy ustalić jak ma wyglądać mail przychodzący, czy odczytamy wszystkie pola itp. Możemy to ustalić np. za pomocą narzędzia CF7 – https://contactform7.com/setting-up-mail/
W systemach CMS (np. WordPress) najlepiej aby odbiorca zapisywał w bazie kopie maili, które dotarły, np. wtyczka Contact Form 7 Database, gdy używamy wtyczki Contact Form 7, w innych wtyczkach opcja może być już zaimplementowana od razu.
Formularz trzeba też zabezpieczyć przed spamem. W tym celu powinniśmy wdrożyć reCAPTCHA. Najnowsza wersja (v3) nie wymaga od użytkownika wypełniania pól, wybierania obrazków itp. Tworzymy klucze dla konkretnej domeny, a następnie implementujemy ją w formularzu np. w CF7 – https://contactform7.com/recaptcha/
Czasami może się zdarzyć, że maile mogą nie przychodzić do odbiorcy. Najczęstszym powodem jest blokowanie funkcji mail() na serwerze przez usługodawcę. Wówczas potrzebna jest dodatkowa konfiguracja z wykorzystaniem SMTP, przykład dla home.pl (podobnie dla innych hostingów) https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/formularz-kontaktowy-na-stronie-www-nie-wysyla-wiadomosci
Jak sami widzicie, przy tworzeniu formularza trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Nie tylko tych wizualnych, ale przede wszystkim o sprawach technicznych i ich użyteczności. Jeśli nie macie na to czasu, albo po prostu nie czujecie się na siłach – dajcie znać, chętnie pomożemy 🙂