Co wspólnego ma kotwica (ang. anchor) ⚓ z pozycjonowaniem?
Nie, nie chodzi o umięśnionego marynarza, który w różnych ciekawych pozycjach będzie prezentował swoje wytatuowane w kotwice ramiona. Chociaż to mogłoby być dla niektórych interesujące… Tym razem chodzi jednak o pozycjonowanie witryn internetowych. Ciekawi? Zapraszamy na kolejny czwartek z #DzielimySięWiedzą! Tym razem opowiemy Wam o tekstach anchor, które robią dobrze Waszym stronom internetowym.
Co to jest tekst anchor?
Anchor to nic innego, jak przypisany do linku tekst, informujący użytkownika dokąd prowadzi link zamieszczony na stronie. Tworząc tę “nazwę” dla linku powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy mających duży wpływ na pozycjonowanie. Po pierwsze: warto pamiętać, że anchor niesie informację, która pozwala użytkownikowi zorientować się, czego może oczekiwać po kliknięciu w dany link. Dodatkowo – pełni funkcję czynnika rankingowego, co oznacza, że wpływa na pozycje Waszej witryny w wynikach wyszukiwania. Warto poznać zasady tworzenia tekstów zakotwiczenia, ponieważ Google tworzy swoje własne listy anchor, z których korzysta podczas określania jakości i relewantności strony.
Teksty zakotwiczenia dzielimy na te z użyciem frazy kluczowej i takie bez użycia frazy kluczowej. Które z nich wybrać? Najlepiej te, które brzmią naturalnie. Kotwica nie musi być odbiciem 1:1 frazy kluczowej. Czasami nawet lepiej, żeby nie była.
Jakich anchor tekstów unikać?
Przede wszystkim nie stosujcie tekstów brzmiących sztucznie, niepoprawnych językowo i dokładnie dopasowanych do słowa kluczowego. Jeśli więc sprzedajecie filodendrony w Ostródzie, nie używajcie sformułowań “kupić filodendron Ostróda”. Raczej pomyślcie, jak naturalnie wpleść te słowa w treść okołolinkową i zaprzyjaźnijcie się z zasadami pisowni polskiej. O wiele lepiej zabrzmi tekst “u nas kupisz najpiękniejsze filodendrony w Ostródzie”. Warto także część zdania przenieść do treści wpisu i tym samym skrócić anchor: u nas kupisz najpiękniejsze < a href=”adres strony www”>filodendrony w Ostródzie</a> >. Zalecana długość kotwicy to max. 60 znaków.
Jak stworzyć własną listę anchor tekstów?
Tworząc listy anchor tekstów dla swojej witryny postawcie na różnorodność. Stosujcie takie kotwice, które zawierają w tekście frazy kluczowe i wzbogacajcie je o dodatkowe słowa, adres URL strony, domeny itp. Unikajcie dużej liczby takich samych kotwic, im bardziej zróżnicowane – tym lepiej. Nie zapomnijcie też, że Google podczas pozycjonowania stron bierze pod uwagę ponad 200 różnych czynników. Warto zatem pracować nad stroną na wielu płaszczyznach: odpowiedni content – unikalne i ciekawe teksty, aktualne treści i techniczne niuanse to gwarancja sukcesu.
W zabart.com znamy się na kotwicach, jak nikt inny. Dlatego, jeśli zależy Wam na naprawdę wysokich pozycjach Waszych witryn internetowych, wpadnijcie do nas na kawę / herbatę i rozmowę. My, w przeciwieństwie do niektórych sportowców, wskoczymy z Waszą stroną na podium! 🥇🥈🥉