Kiedy przygotowujesz swoją strategię na działania on-line, czyli stronę www, wizytówkę w Google Maps albo profile w mediach społecznościowych, na pewno zależy Ci na tym, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. I tak na pewno jest. Na początku. Później wtyczki się dezaktualizują, adresy zmieniają, stare zdjęcia nie wyglądają już tak dobrze jak kiedyś. Dlatego tak ważne jest robienie regularnych przeglądów tego, jak wygląda Twoja marka w Internecie. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę.
STRONA WWW to Twoja wizytówka. Pierwsze miejsce, w którym Twoi Klienci szukają informacji o firmie. Musi być intuicyjna, szybka i po prostu ładna. Zadbaj o to, aby była taka zawsze – nie tylko w momencie wdrożenia.
1. Responsywność – sprawdź, czy strona dobrze się wyświetla we wszystkich przeglądarkach w komputerze, na ekranach telefonów i tabletów. Czy jest czytelna? Funkcjonalna? Czy przyciski działają? Czy w każdej wersji łatwo jest znaleźć dane kontaktowe itp.
2. Aktualizacja „silnika” – jeżeli Twoja strona „stoi” na WordPressie, warto zaktualizować szablon i wszystkie wtyczki. Dzięki temu będzie działać szybciej, sprawniej, będzie odporniejsza na wirusy.
3. Protokół SSL – zadbaj o to, aby witryna zawsze i wszędzie wyświetlała się jako „bezpieczna”. Ludzie niechętnie ryzykują wchodząc na strony, które mogą stanowić zagrożenie.
4. Dobre indeksowanie przez wyszukiwarkę. Jeśli nie masz jeszcze Google Search Console – zmień to! To narzędzie mailowo informuje Cię o tym, jakie błędy Google widzi na stronie. To ważne, bo wszelkie problemy mogą negatywnie wpływać na wyświetlanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania.
5. Twoja strona internetowa jest skarbnicą wiedzy na temat Klientów. Co, jeśli Ci powiemy, że możesz monitorować na jakie podstrony wchodzą Odwiedzający? Ile czasu na nich spędzają? Kiedy rezygnują z zakupów? Skonfigurowane i używane Google Analytics oraz Pixela Facebooka to niekończąca się kopalnia wiedzy, która pozwala tworzyć reklamy skierowane do konkretnych grup (np. do osób, które odwiedziły Twoją stronę i wykonały konkretną akcję).
6. Zadbaj o to, aby Klienci mogli łatwo do Ciebie trafić. Jeśli jeszcze nie masz wizytówki w Google Maps – koniecznie ją ustaw! Jeśli masz – sprawdź, czy wszystko jest aktualne. Może masz jakieś zdjęcia swojego lokalu które mógłbyś dodać? To na pewno ułatwi Klientom dotarcie do Ciebie. To ważne, bo wyniki wyszukiwania lokalnego wyświetlają się jako pierwsze.
NEWSLETTER może być świetnym narzędziem, które będzie przypominało Twoim Klientom o aktualnych ofertach i promocjach. Zadbaj o to, aby nie był traktowany jako spam, a jako wiadomość, którą czyta się z zainteresowaniem. Tu wszystko zależy od Ciebie.
7. Czy system na pewno działa? Najlepszym sposobem będzie po prostu… zapisanie się do niego. W ten sposób upewnisz się, czy nie ma błędów w formularzu, czy otrzymane maile są czytelne, czy obrazy wyświetlają się poprawnie, czy przyciski działają jak trzeba. Pamiętaj, aby newslettery sprawdzić nie tylko na komputerze, ale też na innych urządzeniach mobilnych.
8. Programy do mailingu często są płatne, a cena zależy od liczby subskrybentów. Wykasuj adresy odbiorców, którzy od dawna nie otworzyli żadnej Twojej wiadomości. Po co płacić za coś, co nie przynosi żadnej korzyści?
SOCIAL MEDIA to wielka siła w marketingu. Koniecznie zrób przegląd swoich profili. Media społecznościowe muszą być aktualne.
9. Raz na jakiś czas powinieneś zmienić hasła do swoich kanałów social media. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, bo to zwiększy bezpieczeństwo konta.
10. Aktualizacja danych to ważna sprawa. Sprawdź, czy wszystkie adresy, maile i numery telefonów na pewno się zgadzają. Czy godziny otwarcia są wpisane poprawnie, czy opis strony jest zrozumiały i zwięzły, czy grafiki mają poprawne rozmiary, czy automatyczne odpowiedzi są dobrze skonfigurowane?
11. Sprawdź, jakie treści przynosiły Ci najwięcej korzyści. Które posty dały największe zaangażowanie? Które zdjęcia klikały się najlepiej? Które filmy oglądane były najdłużej? Jakie tematy na blogu były interesujące dla Twoich odbiorców? Wyniki takiego researchu będą świetną wskazówką w którym kierunku pójść w tym roku.
12. Choć dobre jest to, co sprawdzone, pamiętaj, że warto też eksperymentować. Zrób listę pomysłów, tematów, projektów, które Twoim zdaniem warto stworzyć w tym roku. Pomyśl, z kim mógłbyś na tym polu współpracować? Kto może wnieść trochę świeżości w dotychczasowe treści?
13. Działania bez planu to jak błądzenie w ciemnościach po omacku. Spontaniczność jest dobra, ale tylko czasami. Warto przygotować (chociaż wstępny) kalendarz, w którym uwzględnisz kiedy warto pisać o konkretnych tematach, których okazji do mówienia o Twojej marce nie przegapić i kiedy zacząć przygotowania, aby nie działać później w stresie i na ostatnią chwilę.
14. Zainwestuj w narzędzia, które pozwolą Ci monitorować to, co inni mówią o Twojej marce. Podstawowym narzędziem może być Google Alerts – jest darmowe. Jeśli to nie wystarcza, polecamy SentiOne lub Brand24. Dzięki nim, będziesz w stanie ustawić alerty dla nazwy Twojej firmy, produktów, sytuacji, potrzeb, problemów. Reaguj, odpowiadaj, wyjaśniaj. W marketingu jednym z najlepszych narzędzi jest po prostu rozmowa 🙂
ZORGANIZUJ SIĘ i ustal swoje cele na najbliższy rok.
15. Jakie rezultaty chcesz osiągnąć? Gdzie się pojawić? Na jakich polach działać? Jakie akcje przeprowadzić? Na których kanałach w social mediach się skupić? Zaplanuj swoje cele realnie. Nic tak nie podcina skrzydeł jak frustracja, że wszystkie Twoje plany nie wypaliły 😉
16. Nie bój się poprosić o pomoc Specjalistów. Warto wyjść z założenia, że każdy powinien robić to, na czym zna się najlepiej. W tej sposób oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim CZAS, który będziesz mógł spożytkować na coś, co przyniesie Ci realny zysk.
Pewnie chciałbyś przeczytać, że takie podsumowanie warto zrobić dwa – trzy razy do roku. Może Cię zmartwimy, ale nad aktualnością danych w Internecie trzeba czuwać cały czas – zwłaszcza wtyczek, które sprawiają, że Twoja strona www działa poprawnie.
Jeśli nie masz do tego głowy i wolisz oddać sprawę w ręce Specjalistów, napisz do nas na info@zabart.com albo zadzwoń do Artura +48 602 584 801 lub do Kingi +48 737 895 840, Wspólnie ustalimy w jakim zakresie możemy pomóc 🙂