Wykonałeś pierwszy krok, podjąłe(a)ś decyzję o budowie nowej strony www, sklepu internetowego lub rozpoczęciu działań reklamowych, marketingowych w internecie. Teraz czas wybrać agencję, która będzie dla Ciebie pracować, wybierając przeprowadzisz z nimi rozmowy. Podpowiemy Ci jak przygotować się do tych rozmów, na co zwrócić uwagę i jakie informacje oraz materiały przygotować.
Większość agencji posiada własne dokumenty zwane briefami, w których zadaje Klientowi pytania. Dzięki nim precyzowane są oczekiwania Klienta wobec agencji, stawiane są cele do osiągnięcia, przekazywane są najważniejsze informacje. Co powinien zawierać brief:
- dane kontaktowe klienta, osoby odpowiedzialnej za realizację projektu po stronie klienta;
- planowany, sugerowany zakres prac agencji;
- cele jakie mają zostać osiągnięte;
- specyfika marki / firmy;
- informacje o konkurencji;
- grupa docelowa;
- kanały komunikacji, proponowane narzędzia;
- dotychczasowe działania marketingowe, promocyjne, komunikacyjne, ich zakres i częstotliwość;
- terminy: złożenia oferty, realizacji działań, płatności;
- kryteria i sposób wyboru wykonawcy;
- zakładany budżet.
Ponieważ zajmujemy się głównie projektowaniem oraz budową stron i sklepów internetowych pokażemy Wam i omówimy przykładowy brief, który otrzymują Klienci zwracający się do nas o te usługi.
- Jakie cele ma realizować serwis?
* Jest to podstawowa informacja, która definiuje przeznaczenie serwisu internetowego i wpływa m.in. na wybór technologii, w jakiej zostanie on wykonany. Cel może być jeden, może też być ich kilka – wtedy warto określić priorytety.
Oto cele najczęściej stawiane przed komercyjnymi stronami:- generowanie kontaktów sprzedażowych (przyciąganie potencjalnych klientów)
- budowanie świadomości marki (firmy lub produktu)
- sprzedaż, e-commerce (obsługa zamówień i ew. płatności on-line)
- obsługa posprzedażowa (wsparcie techniczne, reklamacje)
- wsparcie biur obsługi klienta (poprzez publikację np. FAQ)
- obsługa komunikacji z partnerami
- rozbudowa sieci dystrybucyjnej (poprzez zdobywanie nowych przedstawicieli)
- działania Public Relations, biuro prasowe (udostępnianie komunikatów prasowych i materiałów dla dziennikarzy)
- obsługa procesu rekrutacji (publikowanie ofert pracy, zbieranie zgłoszeń)
- realizacja obowiązków ustawowych (informacje o spółkach publicznych, publikacja informacji przetargowych)
- obsługa dodatkowych procesów, specyficznych dla działalności firmy.
- Jaki to rodzaj serwisu internetowego?
* Podstawowe typy serwisów internetowych to:
– serwis korporacyjny (firmowa strona WWW promująca firmę i jej ofertę, ewentualnie realizująca również inne funkcje)
– witryna produktowa (serwis internetowy promujący jeden produkt lub grupę produktową)
– sklep internetowy (serwis zawierający katalog produktów z funkcjonalnością koszyka oraz obsługą płatności on-line)
– microsite (mini-serwis celowy uruchamiany na potrzeby konkretnej akcji promocyjnej)
– landing page (szczególny przykład microsite, którego zadaniem jest „odbieranie” ruchu wygenerowanego przez kampanię reklamową)
– extranet (serwis internetowy skierowany do zamkniętej grupy użytkowników, wymagający zalogowania się)
– portal (rozbudowany serwis internetowy zawierający dużo treści i realizujący wiele różnych funkcjonalności). - Do jakich grup kierowane będą poszczególne treści?
* Przykładowy opis grupy celowej:- „potencjalni klienci”
- cechy demograficzne: mężczyźni w wieku 25-40 lat, mieszkańcy dużych
- miast o wykształceniu co najmniej średnim, zarabiający powyżej średniej krajowej;
- cechy psychograficzne: osoby dokonujące przemyślanych zakupów ale niebojący się transakcji on-line, skłonne zapłacić więcej za dobrą jakość i markę;
- publikowane treści: oferta produkowanych przez firmę urządzeń osobistych z możliwością zakupu on-line.
- Jakie są warunki brzegowe projektu?
* Przykładowe ograniczenia:
– terminy (wynikające np. z zaplanowanej kampanii reklamowej lub zbliżających się targów)
– wymagana techniczne (konfiguracja posiadanego serwera internetowego, polityka bezpieczeństwa)
– zasady korporacyjne (narzucone przez centralę np. korporacyjny layout)
– budżet (w niektórych sytuacjach warto ujawnić budżet, abyśmy mogli określić co jesteśmy w stanie wykonać w jego ramach). - Jakie treści będą publikowane na stronach?
* Jeżeli projektowanie serwisu internetowego jest jednym z elementów szerszego projektu – planowania strategii działań e-marketingowych, jednym z naszych zadań będzie zaproponowanie architektury informacji nowego serwisu. Wymaga to dogłębnej analizy biznesu przedsiębiorstwa i w większości przypadków – kiedy wdrożenie serwisu internetowego jest odrębnym projektem – pozostaje po stronie klienta.
Do pracy nad strukturą potrzebujemy listy rodzajów informacji, ich podział oraz ilości – najłatwiej przekazać taką informację w formie wyjściowej struktury. - Jakie funkcjonalności ma zawierać serwis?
* W uproszczeniu chodzi o wszystkie dodatkowe mechanizmy poza zwykłym wyświetlaniem treści na stronach. (Treścią jest tutaj tekst, ilustracje, tabelki, pliki do pobrania).
Przykłady typowych funkcjonalności:
– aktualności (wyświetlanie newsów w kolejności chronologicznej)
– sieć sprzedaży w podziale na regiony (nawigowana np. za pomocą mapki)
– wyszukiwarka treści
– newsletter
– kalkulator
– ograniczony dostęp do wybranych sekcji (wymagający zalogowania się)
– mapa serwisu
– dodatkowa wersja językowa
– obsługa określonego procesu (zamówień, reklamacji, rekrutacji).
Dobrze jest maksymalnie dokładnie opisać procesy realizowane przez wybrane funkcjonalności. - Jakie są wytyczne dla layoutu serwisu?
* Doświadczenie pozwala nam tak pokierować pracami kreacyjnymi, żeby propozycja oprawy graficznej serwisu trafiła dokładnie w oczekiwania klienta. Jednak to, w ilu krokach (próbach) uda się stworzyć satysfakcjonujący projekt w dużej mierze zależy od tego, jak dokładnie zostały zdefiniowane oczekiwania. Zasady identyfikacji wizualnej opisane w księdze marki to tylko pewne granice, w ramach których projektanci muszą się poruszać.
Dobrym punktem odniesienia są aktualne materiały drukowane wykorzystywane przez firmę – warto je pokazać, jeżeli w najbliższym czasie nie jest planowana ich zmiana.
W opisie oczekiwanego efektu bardzo pomóc mogą przykłady. Dzięki przykładom łatwiej jest pokazać pożądany charakter i klimat serwisu. Projektanci na pewno nie skopiują zastosowanych tam rozwiązań graficznych, za to będą znali ogólny kierunek. Pomoże im to szybciej osiągnąć zamierzony efekt i wcześniej zaprezentować projekt, który zostanie zaakceptowany. - Jak powinna wyglądać administracja serwisem
* Wszystkie nowoczesne serwisy internetowe zawierają CMS – czyli system zarządzania treścią.
Za pomocą tego narzędzia można samodzielnie administrować zawartością serwisu internetowego – oczywiście w pewnym ograniczonym zakresie. Standardowo, CMSy pozwalają dodawać, usuwać i edytować treść w postaci tekstu, linków, tabel, ilustracji, elementów galerii oraz plików do pobrania. Można też za ich pomocą administrować strukturą, czyli dodawać i usuwać podstrony oraz zmieniać ich nazwy. - Dodatkowe potrzeby administracyjne
*Aktualizacje treści możliwe do wykonania za pomocą CMS to jedno a wdrażanie kolejnych promocji, produktów i marek drugie. W takich sytuacjach podpisywane są umowy administracyjne zawierające – oprócz samej administracji – określoną ilość godzin pracy specjalistów – grafików, animatorów, programistów. Taki pakiet gwarantuje wysoką elastyczność serwisu. W krótkim czasie następują nie tylko aktualizacje treści, ale również modyfikacje oprawy graficznej i nowe funkcjonalności. - Usługi uzupełniające
* Na przykład: konfiguracja serwera, konfiguracja domen, konfiguracja skrzynek e-mail (na serwerze / komputerach), wykonanie tłumaczeń, itp.
Pamiętaj – czas poświęcony na brief nie jest czasem straconym!